média | kariéra | kontakty | mapa stránek | písmo   x x x
Často kladené otázky (FAQ)

Vážení klienti, na této stránce vám přinášíme odpovědi na nejčastější otázky o nás a našich produktech. Pokud zde nejdete odpověď na vaši otázku, na to, co vás zajímá - napište nám ►

 

 • Jsou vklady pojištěny?

Ano. Všechny vklady jsou pojištěny u Garančního systému finančního trhu (Fondu pojištění vkladů). Stejná je i výše pojištění vkladů, tedy na 100% do výše ekvivalentu 100 000 EUR. Pojištění se vztahuje k osobě, ne k účtu.

 
 • Jak dlouho je MPU na finančním trhu?

MPU je na finančním trhu již od srpna roku 1996. Od dubna 2007 má pobočku i v Praze. Více informací se dozvíte na stránce Historie firmy.

  
 • Kam investuje MPU své prostředky?

Peněžní prostředky, které klienti (člen) uloží, jsou použity na zajištěné úvěry. Tyto úvěry jsou poskytovány zase pouze členům MPU. Správně zvolená strategie a obezřetné podnikání umožňuje Moravskému Peněžnímu Ústavu poskytovat klientům zajímavé úroky.

 

 • Jaký je minimální vklad na vkladový účet?

100 000 Kč. Nevztahuje se na vkladový účet bez výpovědní doby vkladu a vkaldový účet Bonus+.

 

 •  Kdo může z účtu vybírat peníze?

Majitel účtu a další osoby, jimž majitel účtu dal dispoziční právo. Toto dispoziční právo je uvedeno v podpisovém vzoru k danému účtu.

 
 • Můžu si zřídit běžný účet pro podnikání?

Ano, běžný účet pro podnikání si mohou založit právnické osoby i osoby fyzické podnikatelé.

 
 • Musím mít k vkladovému účtu zřízený běžný účet?

Ne, pokud založíte vkladový účet, tak vám běžný účet založíme jen pokud budete chtít.

 
 • Jak často jsou připisovány úroky na vkladový účet či vkladní knížku  a kdy si je mohu vyzvednout?

Připisování úroků záleží na příslušném typu vkladového účtu, který má klient zřízen. Na vkladové účty s výpovědní dobou vkladu i vkladní knížku jsou úroky připisovány na konci každého kalendářního čtvrtletí , tj. k 31.3., 30.6., 30.9., 31.12. Úroky je klient oprávněn vybrat v hotovosti i prostřednictvím bezhotovostního převodu po dobu jednoho měsíce po jejich připsání. U ostatních účtů se může jednat o denní či měsíční připisování úroků. Tuto informaci klient najde ve své smlouvě o vkladovém účtu. Přesné informace Vám ochotně podá Váš osobní bankéř. 

 
 • Úrok je pevný, nebo se může měnit?

Úrok je vyhlašovaný, reaguje na situaci na finančním trhu ČR, tzn. může se kdykoli změnit. Více informací se dozvíte na stránce Aktuální úrokové sazby.

 
 • Jaké poplatky jsou spojeny s vkladovým účtem?

Zřízení, vedení i zrušení vkladového účtu je zdarma. V případě, že si klient vyzvedává výpisy osobně při návštěvě pobočky, jsou i výpisy předávány bezplatně. Za zasílání výpisů poštou je strháváno klientovi z účtu poštovné. Dále mohou být dle ceníku zpoplatněny individuální operace jako mimořádný výpis, převody do zahraničí dle ceníku MPU.  Více informací se dozvíte na stránce  Ceník .

 
 • Po uplynutí výpovědní doby vkladu je účet zrušen?

Ne. Vkladový účet existuje od doby založení tak dlouho, dokud klient nepodepíše žádost o jeho zrušení. Výpovědní doba vkladu určuje pásmo úročení, tedy úrokovou sazbu daného zůstatku na účtu. A zároveň dobu jak dlouho dopředu je nezbytné sepsat písemnou výpověď vkladu, resp. jeho části. 

 

 • Může mne, člena MPU, zastupovat při jednání s MPU jiná osoba?

Ano, je možné nechat se zastoupit na základě plné moci. Plná moc ke stažení: pro fyzické osobypro právnické osoby.
Na základě této plné moci může stávající člen MPU zmocnit třetí osobu, aby jej zastupovala ve všech jednáních vůči MPU, s výjimkou jednání o sjednání úvěru a dalších právních jednáních týkající se smluv o úvěru. Plnou moc je možné upravit a případně také výslovně vyloučit některá z ustanovení v ní vyjmenovaných. S případnými dotazy Vám ochotně poradí Váš bankéř.

 
 • Budu platit další členský vklad pokud se rozhodnu otevřít si u vás ještě další účet?

Ne, když už se stanete členem, můžete mít libovolný počet účtů.

 
 •  Je členský vklad vratný?

Ano, po ukončení členství je vyplacen formou tzv. vypořádacího podílu. Vyplácí se za uzavřený kalendářní rok a po schválení účetní závěrky na daný rok členskou schůzí. V praxi dochází k výplatě vypořádacího podílu přibližně v červenci dalšího roku.

 

 • Můj vklad a členský vklad jsou vedeny na jednom účtu?

Ne, členský vklad je veden na zvláštním účtu k tomu určenému. Nevztahuje se na něj pojištění vkladů. Je součástí základního kapitálu.

 

Nenašli jste zde odpověď na Vaši otázku, na to, co vás zajímá?
Napište nám - Váš dotaz bude v nejkratší možné době zodpovězen.

 

Pro odeslání formuláře je nutné vyplnit údaje označené jako povinné.

Napište nám

 

 

 

 

© 2013 Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo, se sídlem Praha, Nové Město, Senovážné náměstí 1375/19, PSČ 110 00, IČ: 25307835
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s jejich použitím. Další informace